2022 r. zamykamy zwycięstwem przed Sądem Zamówień Publicznych! Warszawski Sąd Okręgowy oddalił skargę, jaka została wniesiona na korzystny dla naszego Klienta wyrok Krajowej Izby Odwoławczej.
Wyrok potwierdził, że choć art. 537 PZP wskazuje na kim spoczywa ciężar dowodzenia w przypadku postępowania odwoławczego, w ramach którego podnoszone są zarzuty dotyczące rażąco niskiej ceny, to jednak ustalony w tym przepisie ciężar dowodu nie ma charakteru absolutnego i nie zwalnia odwołującego od obowiązku wykazania i przynajmniej uprawdopodobnienia okoliczności będących podstawą stawianego zarzutu. Odwołujący wszak nie może poprzestać tylko na samych twierdzeniach i przerzucaniu ciężaru dowodu na uczestnika postępowania odwoławczego oraz zamawiającego.
Dodatkowo istotną konkluzją płynącą z wydanego orzeczenia jest to, że w sytuacji, gdy wykonawca nie zaskarża wcześniej zaniechania odtajnienia zastrzeżonych wyjaśnień rażąco niskiej ceny, tylko czeka z tym do rozstrzygnięcia postępowania odwoławczego, musi liczyć się z tym, że Izba oddali odwołanie w całości, nawet gdyby uznała, że podmiot zastrzegający swoje wyjaśnienia jako objęte tajemnicą przedsiębiorstwa nie wykazał tego w sposób należyty. Zgodnie bowiem z art. 554 ust. 1 pkt 1 PZP KIO uwzględnia odwołanie w całości lub w części, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia. W sytuacji, kiedy KIO oddala zarzut dot. odrzucenia oferty w związku z tym, że nie potwierdził się zarzut rażąco niskiej ceny, czyli zarzut ze skutkiem najdalej idącym, to zarzut dot. zaniechania odtajnienia tajemnicy przedsiębiorstwa nie może mieć wpływu na wynik postępowania i podlega również oddaleniu.
Sprawę z ramienia naszej Kancelarii prowadził r. pr. Marcin Boczek.