Jednym z bardziej doniosłych problemów, który w 2022 r. towarzyszy realizacji kontraktów budowlanych jest gwałtowne zwiększenie kosztów ich realizacji. W wyniku destabilizacji gospodarczej wywołanej przez wojnę toczącą się na terenie Ukrainy w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami wzrostu cen materiałów budowlanych, paliw jak i znacznych niedoborów na rynku zatrudnienia. W związku z opisanymi problemami poważnym wyzwaniem, z jakim przyszło mierzyć się wykonawcom robót budowlanych, stała się konieczność waloryzacji wynagrodzenia umownego – zmiana umowy mająca na celu urealnienie wysokości wynagrodzenia do aktualnych warunków rynkowych.
W ostatnim czasie nasza Kancelaria miała przyjemność, by w takiej właśnie sprawie wspomóc przedsiębiorcę z sektora budowlanego, realizującego umowę na roboty budowlane polegające na przebudowie i rozbudowie odcinka drogi powiatowej. Z uwagi na dynamicznie zmieniające się czynniki cenotwórcze koszty realizacji kontraktu wykonywanego przez naszego Klienta wzrosły na tyle, że działaniem niezbędnym stało się wystąpienie do Zamawiającego z wnioskiem o dokonanie waloryzacji wynagrodzenia.
Podczas negocjacji prowadzonych przed mediatorem reprezentowany przez nas wykonawca oraz zamawiający zdołali osiągnąć porozumienie, na podstawie którego wynagrodzenie wykonawcy uległo zwiększeniu o ponad 1 800 000 zł brutto. Warto podkreślić, że od momentu wystąpienia przez wykonawcę z wnioskiem waloryzacyjnym do zawarcia ugody minęło mniej niż pół roku, co z pewnością byłoby nieosiągalne w przypadku próby skorzystania z tradycyjnej drogi sądowej.
Sprawę z ramienia Kancelarii prowadzili r. pr. Jarosław Jerzykowski oraz apl. radc. Agata Kmieć.