Pozostając w temacie często przewijających się tutaj w ostatnim czasie wyroków dotyczących wadium, pragniemy poinformować, że Krajowa Izba Odwoławcza, z korzyścią dla naszego Klienta, ponownie potwierdziła, że w przypadku wnoszenia wadium w innej formie niż pieniężna, wniesienie wadium powinno obejmować przekazanie dokumentu wadialnego w takiej formie, w jakiej został wystawiony przez gwaranta – a zatem w przypadku gwarancji ubezpieczeniowej – w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym gwaranta.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający, w toku badania i oceny ofert, doszedł do wniosku, że wykonawca przedłożył wadialną gwarancję ubezpieczeniową nieopatrzoną kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez jej wystawcę. Co prawda na dokumencie elektronicznym przedłożonym przez wykonawcę widniała wizualizacja kwalifikowanego podpisu elektronicznego wystawcy gwarancji, jednak próba walidacji podpisu jednoznacznie wskazywała, że dokument jest niepodpisany przez jego wystawcę, a jedynie przez wykonawcę. Wykonawca przedłożył zatem cyfrowe odwzorowanie gwarancji wystawionej uprzednio w formie elektronicznej, opatrzone swoim kwalifikowanym podpisem elektronicznym, co oprowadziło do ziszczenia się jednej z przesłanek odrzucenia oferty.
We wniesionym odwołaniu wykonawca podniósł, że dla oceny skuteczności złożenia gwarancji wadialnej najbardziej istotne jest zabezpieczenie interesu zamawiającego na wypadek wystąpienia okoliczności skutkujących koniecznością zatrzymania wadium, wskazując że dokument wadium załączony do oferty w pełni zabezpieczał ten interes, ze względu na wskazaną w jego treści nieodwołalność i bezwarunkowość oraz płatność na pierwsze żądanie. W ocenie odwołującego nie było zatem potrzeby okazywania zamawiającemu oryginału gwarancji wystawionego w formie elektronicznej.
Po rozpoznaniu sprawy KIO oddaliła odwołanie, podzielając w całości stanowisko zamawiającego, czym potwierdziła, że niemożliwość walidacji podpisu pod gwarancją ubezpieczeniową sprawia, że tak złożony dokument nie zapewnia autentyczności pochodzenia i integralności oraz nie wywołuje skutków prawnych jakie wiążą się z wniesieniem wadium w postępowaniu.
Sprawę z ramienia naszej Kancelarii prowadzili r. pr. Marcin Boczek oraz apl. radc. Aleksandra Pściuk.